جاوا اسکریپت چیست

تاریخ ارسال:

جاوا اسکریپت چیست

جاوا اسکریپت چیست

  • جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان برنامه نویسی دنیا است
  • جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی وب است.
  • جاوا اسکریپت برای یادگیری آسان است.
  • جاوا اسکریپت بیش از 25 سال سابقه دارد و بیش از 1,400,000 کتابخانه برای آن نوشته شده است.

جاوا اسکریپت که به اختصار js نامیده می شود، یک زبان سطح بالای شئ گرا می باشد. این زبان در زمان اجرا کامپایل میشود یا به اصطلاح زبانی مفسری است. این زبان همانند Html و Css یکی از زبان های پایه در وب است. که به نوعی وظیفه اضافه کردن منطق و پویایی به Html و Css را برعهده دارد. وظایفی مانند تغییر المان های صفحه Html، تغییر استایل ها یا محاسبات مورد نیاز. تمامی مرورگر ها موتوری برای اجرای جاوا اسکریپت در کنار این دو مورد در اختیار دارند. و حدود 97 درصد از تمامی وبسایت های دنیا ازین زبان برای مدیریت رفتار سمت کاربر خود استفاده می کنند.

نمونه جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت، جاوا نیست!

بر خلاف اشتباه عمومی، زبان جاوا اسکریپت با زبان جاوا ارتباطی ندارد. بلکه دلیل این نام گذاری محبوبیت زبان جاوا در هنگام تولد جاوااسکریپت بود. اگر چه ساختار این زبان به سی پلاس پلاس (++C) و سی شارپ (C#) شباهت دارد که این امر برای یادگیری آسان در نظر گرفته شده‌است. از همین رو دستورهای متداول مانند iffortry..catch ,"while" و… در این زبان هم یافت می‌گردند.

کد های جاوا اسکریپت در وبسایت در سمت کاربر و داخل مرورگر ها کامپایل میشوند. اما زبان جاوا اسکریپت قابل اجرا شدن بر روی پلتفرم های مختلف مانند موبایل ها و کامپیوتر های شخصی است. به همین دلیل این زبان از مدیریت رویداد ها و توابع پشتیبانی می کند، و دارای API، ساختار داده استاندارد و Dom مخصوص خود است. این زبان در ابتدا برای استفاده در وبسایت ها ایجاد شد. اما هم اکنون در نرم افزار ها و سرور ها نیز کاربرد دارد.

خلاصه تاریخچه

کاربرد های جاوا اسکریپت

وبسایت ها:

زبان جاوا اکریپت برای استفاده در وبسایت به گونه ای طراحی شده است که می توان آنرا در داخل یا خارج Html به کار برد.  در یک صفحه‌ی وب می‌توان به کمک تگ‌های HTML تعدادی تصویر قرار داد. سپس به کمک CSS به آنها سبک متفاوت بخشید و چیدمان را تغییر داد. اما اگر بخواهیم این تصاویر به صورت یک اسلایدر همراه با افکت‌های مختلف در صفحه نمایش داده شوند باید به سراغ زبان جاوا اسکریپت رفت و آلبوم تصاویر را به یک اسلایدر پویا و جذاب تبدیل کرد.

یا می توان از آن برای موارد زیر استفاده نمود:

  1. ارسال نظرات کاربران در شبکه های اجتماعی با استفاده از WebSocket** یا Ajax**. به طوری که دیگر نیاز به بارگزاری مجدد صفحه نباشد.
  2. انیمیشن ها در وب ماننده ایجاد سایه یا جایجایی المان ها.
  3. نمایش اعلانات
  4. اعتبار سنجی داده های ورودی کابران،، مانند چک کردن فرمت ایمیل در حین ثبت نام.

سایر موارد:

این زبان هم اکنون فراتر از حد مرورگر ها رفته است و برای توسعه زبان های سمت سرور و حتی نرم افزار هایی خارج از محیط مرورگر های هم گسترش یافته است.

اولین تلاش های جدی برای استفاده از جاوا اسکریپت در سمت سرور مربوط به اواخر دهه 2000 مربوط می شود. در آن زمان انتشار Node.Js اولین تجربه موفق سرور توسط js بود. و سپس React Native، Cordova، و Electron دیگر تلاش ها برای اجرای Js در محیط خارج از مرورگر بودند. هم اکنون نیز JS به سمت اجرا بر روی embedded system ها با استفاده از Node.Js در حال حرکت است.

فریمورک های جاوا اسکریپت

اکثریت کابران Js از فریم ورک ها و کتابخانه ها برای توسعه نرم افزار های خود استفاده می کنند. تقریبا می توان گفت که JQuery پر استفاده ترین فریم ورک موجود است. که البته به مرور در حال جایگزین شدن با فریم ورک های سریع ترین و به روز تر می باشد. فریم ورک هایی مانند **React که توسط FaceBook توسعه داده شده اند. یا موارد دیگر مانند Angular، Vue js و ...

وبسایت های هم وجود دارند که با اتکا بر امکانات و قابلیت های پایه ای جاوااسکریپت خام نوشته شده اند و از هیچ فریم ورکی استفاده نمی کنند. به اینگونه وبسایت ها اصطلاحا Vanilla js هم گفته می شود.

نمونه نگارش

این نمونه کدی مشاهده می کنید یک عمل بسیار ساده است. این کدو در صورت فشردن دکمه زمان را در تگ P نشان خواهد داد. البته این نمونه در میان تگ های Html نوشته شده است و می توان کد را داخل تگ script نوشت.


مراجع آموزش جاوا اسکریپت

یادگیری زبان جاوا اسکریپت نسبت به سایر برنامه نویسی کمی آسان تر است. اما انتظار یادگیری بدون چالش و بی دردسر را نداشته باشید چون یادگیری سینتکس تنها ابتدای کار است؛ با توجه به سادگی و اسکریپتی بودن زبان، در هنگام تولید نرم افزار های بزرگ برنامه نویسان دچار سردرگمی و مشکلاتی می شوند که راه حل آن ها بسیار پیچیده و تخصصی می باشد. پس توصیه می کنیم اگر مایل به یادگیری این زبان محبوب هستید حتما به منابع معتبر مراجه کنید و صبر و حوصله کافی را جاشنی تلاش خودتان بکنید تا بتوانید به خوبی بر این زبان مسلط شوید.

ساده ترین و معروف ترین مرجع آموزش این زبان سایت https://w3schools.com می باشد که همزمان با یادگیری امکان اجرای کد را هم به شما می دهد.

مقالات مشابه

آخرین بروز رسانی: يکشنبه 13 آذر 1401 ( 766   )

پست های مشابه

نظرات کاربران

برای نظر دادن وارد شوید.

0 نظر

جدیدترین مطالب! آخرین مطالب بلاگ

آموزش گیت در ویندوز

آموزش گیت در ویندوز

شنبه 17 ارديبهشت 1401 ( 367   )

گیت هاب ابزار بررسی و نگهداری تاریخچه هرگونه فایل و پروژه می باشد. هدف از توسعه چنین ابزاری کمک به ت...

بخوانید
کد نویس تمیز - خلاصه کتاب و نکات مهم

کد نویس تمیز - خلاصه کتاب و نکات مهم

چهارشنبه 10 فررودين 1401 ( 542   )

خلاصه کتاب کد نویس تمیز می گوید که برنامه نویس حرفه ای چگونه...

بخوانید
خلاصه نکات مهم از کتاب کد تمیز (CLEAN CODE)

خلاصه نکات مهم از کتاب کد تمیز (CLEAN CODE)

سه‏ شنبه 2 فررودين 1401 ( 505   )

کد زمانی تمیز است که به راحتی توسط تمام افراد حاضر در تیم قا...

بخوانید
معرفی کتاب اثر مرکب

معرفی کتاب اثر مرکب

شنبه 28 اسفند 1400 ( 404   )

"بر اساس این اصل که تصمیمات کوچک و روزمره یا شما را به زندگی...

بخوانید
شباهت های موجود در کاتلین و سی شارپ

شباهت های موجود در کاتلین و سی شارپ

چهارشنبه 11 اسفند 1400 ( 474   )

بیان شباهت های موجود بین زبان سی شارپ و کاتلین برای برنامه ن...

بخوانید