آموزش گیت در ویندوز

تاریخ ارسال:

آموزش گیت در ویندوز

گیت

گیت یک سرویس رایگان و open source برای مدیر پروژه هاست. کار گیت بررسی و نگهداری تاریخچه هرگونه فایل در هر سایزی می باشد. هدف از توسعه چنین ابزاری کمک به تیم ها برای مدیریت و پشتیبانی از پروژه هایی میباشد که به صورت توزیع شده و غیر متمرکز انجام میشوند. این سیستم بیشتر توسط تیم های برنامه نویسی استفاده میشود.

اصلاحا به این سرویس سورس کنترل (source control) می گویند. یعنی مدیریت کننده سورس و فایل های شما. بوسیله این نرم افزار شما به راحتی می توانید پروژه هایی که بوسیله چند نفر انجام میشوند را در یکجا مدیریت کنید، تاریخچه آنها را نگه دارید، نسخه های پایدار را مشخص کنید و همیشه یک پشتیبان امن از پروژه های خود داشته باشید.

گیت هاب

برای مدیریت گیت سرویس های متفاوتی همچون گیت هاب و گیت لب توسعه پیدا کرده اند. خود گیت هاب پرطرفدار ترین سرویس گیت نزد برنامه نویسان است. گیت هاب در سال 2018 به مالکیت ماکروسافت درآمد. سرویس های گیت برای پروژه های open source و عمومی رایگان می باشد. اما اگر می خواهید که پروژه های اختصاصی می خواهید که توسط سایرین قابل دستیابی نباشد، باید از سرویس پولی گیت هاب استفاده کنید.

گیت به صورت کلی از طریق command line و نرم افزاری به نام گیت بش قابل دسترسی است اما برای ویندوز نرم افزار به نام GiyHun Desktop وجود دارد که شما را از دستورات پیچیده در محیط کنسول بی نیاز می کند.

چند ویژگی اصلی گیت هاب به شرح زیر است


  • کار گیت هاب اصلاحا سورس کنترل یا ورژن کنترل است.
  • گیت هاب یک مکان برای بارگزاری، نگه داری و به اشتراک گذاری کد های نرم افزاری است.
  • به وسیله آن می توان همیشه یک نسخه پشتیبان از کد ها تهیه کرد. همچنین تاریخچه تمام تغییرات ایجاد شده را دید.
  • در تیم هایی که چند نفر برروی یک پروژه کار می کنند. می توانند با استفاده از گیت یک پروژه مشترک و یکتا داشته باشند.
  • برای استفاده از گیت محدودیت زبان برنامه نامه نویسی وجود ندارد.
  • اگر شما در سایت گیت هاب کد هارا به صورت عمومی به اشتراک بگذارید، تمام خدمات رایگان است.
  • همچنین در این سایت نمونه کد های بسیاری از سراسر جهان به رایگان در اختیارتان است.
  • اکثر پروژهای منبع باز و اپن سورس در سایت گیت هاب قراردارند.
  • رقبای گیت هاب، گیت لب و تی اف اس ماکروسافت می باشند.


یادگیری گیت هاب در چند قدم ساده

در این آموزش، تیم داریان قصد دارد در چند قدم ساده و کاربردی یک فایل را در سورس کنترل گیت هاب به اشتراک بگذارد. این آموزش برای سیستم عامل ویندوز کاربردی می باشد و در بقیه سیستم عامل ها شما باید با گیت بش کار بکنید. اما در ویندوز نرم افزار گیت دسکتاپ کار را بسیار ساده کرده است.

اما قبل از شروع کار باید شما را با مفاهیم و اصطلاحات اولیه گیت آشنا کنیم.

مفاهیم اولیه

برنچ (branch)

برنج یک انعشاب از پروژه شماست. هربار که شما یک commit جدید ایجاد می کنید یک شاخه از کد شما بوجود می آید. و تا زمانی که مالک و پروژه این تغییر در پروژه را تایید نکند، این تغییرات در شاخه اصلی یا همون master به ثبت نخواهند رسید و پروژه شما تغییر نخواهد کرد.

ریپازیتوری (repositry)

ریپازیتوری به نوعی همان پروژه های تعریف شده می باشند. که کار آن نگه داری و مدیریت تغییرات ایجاد شده در پروژه است. این تغییرات در فایل .git ذخیره داخل سیستم می شوند.

پوش (push)

پوش کردن معنای آپلود کردن تغییرات ایجاد شده پس از کامیت به ریپازیتوری اصلی در سرور است.

کامیت (commit)

کامیت کردن به معنای ذخیره تغییرات در ریپازیتوری داخل سیستم است (به روی سرور اعمال نمی شود). زمانی که شما تغییراتی بر روی پروژه انجام میدهید پس اتمام کار باید این تغییرات را ذخیره نمایید. کامیت کردن می تواند لیستی از تغییرات همگروه را شامل شود. برای انجام هر کامیت ارائه یک توضیح یا اصطلاحا comment الزامی است.

سینک (sync)

سینک به معنای همگاری سازی ریپازیتوری لوکال بر روی سیستم شما با تغییرات اعلام شده با پروژه برروی سرور است.یا به نوعی دریافت تغییراتی که توسط سایر توسعه دهندگان انجام شده است. البته این دستور فقط اطلاعات را در مورد تغییرات دریافت می کند و هیچ تغییری در فایل های شما ایجاد نمی کند.

فچ (Fetch)

به معنای دریافت فایل همه تغییرات ایجاد شده توسط سایرین است.

Pull

به معنی دریافت همزمان فایل ها و همچنین ثبت تغییرات در فایل های ذخیره شده سیستم شما است.

اگر علاقه به یادگیری کامل و جز به جز گیت هاب دارید توصیه می کنم حتما این مطلب را مطالعه نمایید. ما در اینجا صرفا یک پروژه ساده را بوسیله نرم افزار دسکتاپ گیت مدیریت می کنیم.

Learn Git with Bitbucket Cloud

پروژه نمونه ما صرفا شامل یک فایل آن هم برای تست است. حالا شروع به ایجاد یک پروژه نمونه در گیت هاب می کنیم.

قدم اول ایجاد حساب در گیت هاب

ایجاد حساب کاربری در گیت هاب به لطف رابط کاربری جذاب آن کار بسیار ساده است. به شخصه توصیه میکنم حتما برای پروفایل گیت خود وقت بگذارید و حرفه ای آن را کامل کنید.

ایجاد حساب در گیت هاب

ایجاد حساب کاربری در گیت هاب به لطف رابط کاربری جذاب آن کار بسیار ساده است. به شخصه توصیه میکنم حتما برای پروفایل گیت خود وقت بگذارید و حرفه ای آن را کامل کنید.

نکات حرفه ای تکمیل حساب کاربری

قدم دوم دانلود نرم افزار git descktop

این نرم افزار را می توانید از Git Desktop دانلود کنید.

لاگین در نرم افزار

برای اتصال نرم افزار به حساب شما در گیت این کار به سادگی توسط مرورگر انجام می شود. تنها کافی است که پس از فشردن sign in دکمه continue with browser را بزنید. سپس سایت گیت هاب در مرورگر شما باز میشود. سپس پس از احراز هویت نرم افزار توسط مرورگر فراخوانده میشود.

Git
ورود به نرم افزار
Git
اتصال به وسیله مرورگر

ایجاد یک پروژه در گیت هاب

برای ایجاد پروژه یا اصطلاحا repository در گیت هاب در قسمت بالای صفحه سمت راست بر روی علامت + کلیک می کنید. سپس New Repository را انتخاب می کنید.

Git
ایجاد ریپوزیتوری

حالا باید در قسمت (1) نام مد نظر خود را وارد نمایید. در قسمت (2) یک توضیح خلاصه در مورد پروژه بنویسید. قسمت (3) برای استفاده رایگان همواره public می باشد. قسمت (4) را در صورتی که می خواهید یک فایل توضیح کامل در مورد پروژه خود برای عموم بنویسید علامت بزنید. قسمت (5) یک فایل ایجاد می کند که در آن تعیین می کنید کدام فایل ها نباید در گیت قرار بگیرند (مثلا فایل های hash محرمانه برای فعال سازی). قسمت (6) هم برای افزودن لایسنس های مورد نیاز فعال سازی است.

Git
تکمیل فرم ایجاد

در آخر نیز بر روی Create Repository کلیک کنید تا پروژه ایجاد شود.

Gitریپازیتوری ساخته شده

اتصال پروژه به نرم افزار

حال برای اتصال به گیت وارد نرم افزار شوید. بالا نرم افزار برروی File کلیک کرده و Clone Repository را انتخاب کنید.

Git
اتصال نرم افزار به پروژه

در اینجا (1) لیستی از ریپو های متعلق به شما نمایش داده میشود. ریپو مد نظر را انتخاب کنید. در قسمت (2) آدرسی که پروژه در آن قرار دارد را انتخاب کنید.

Git
انتخاب ریپازیتوری

ایجاد پروژه در سیستم

همانطورکه گفته شد، گیت برای مدیریت هرگونه فایل و پروژه است. و ما در این مقاله صرفا یک فایل را در گیت بارگزاری می کنیم. به همین دلیل من یک پوشه به نام تست و یک فایل متنی در داخل آن ایجاد کرده ام.

Git
پروژه نمونه

کامیت اول

پس از ایجاد پروژه داخل پوشه مد نظر، به نرم افزار وارد میشویم. در لیست سمت چپ (1) مشاهده می کنید که لیستی از فایل های جدید یا فایل هایی که تغییرات در آن انجام شده است را نشان می دهد.

Git
ایجاد commit

در قسمت پایین صفحه (2) شما ابتدا باید یک توضیح خلاصه در مورد آنچه انجام داده اید بنویسید. سپس پس فشردن commit to main تغییرات در برنچ main ذخیره می شوند.

پوش اول

تغییرات کامیت شده ذخیره شده اند، اما هنوز برروی سرور شما آپلود نشده اند. بنابراین نه توسط سایر اعضای تیم قابل دسترسی هستند، نه فایل پشتیبانی از آن ها برروی سرور موجود می باشد. بنابراین باید push انجام شود تا تغییرات در سرور اعمال شوند. همانطور که در قسمت (1) مشاهده می کنید ما هنوز یک تغییر برای push داریم. پس از فشردن همان قسمت تغییرات در سرور اعمال می شوند.

Git
push اول

و پس از مشاهده ریپو در سایت github می بینیم که فایل ما به این سایت آپلود شده است.

Git
نتیجه

تیم داریان سعی کرد در این مطلب بسیار خلاصه و کاربردی طرز کار git را در ویندوز آموزش دهد. البته برای استفاده از گیت در ویژوال استودیو شما می توانید پس از اتصال پروژه خود به فایل ذخیره پروژه ویژوال استودیو خود. تمام این مدیریت ها را در خود ویژوال استودیو انجام دهید. چون این نرم افزار بر خلاف سایر IDE های موجود با گیت بسیار سازگار است.

امیدواریم این مطلب برای شما کاربردی باشد. در صورتی که نظر یا نکته ای در نظر دارید با ما به اشتراک بگذارید.

ارادتمند شما داریان.

آخرین بروز رسانی: پنجشنبه 31 شهريور 1401 ( 245   )

پست های مشابه

نظرات کاربران

برای نظر دادن وارد شوید.

0 نظر

جدیدترین مطالب! آخرین مطالب بلاگ

آموزش گیت در ویندوز

آموزش گیت در ویندوز

شنبه 17 ارديبهشت 1401 ( 245   )

گیت هاب ابزار بررسی و نگهداری تاریخچه هرگونه فایل و پروژه می باشد. هدف از توسعه چنین ابزاری کمک به ت...

بخوانید
کد نویس تمیز - خلاصه کتاب و نکات مهم

کد نویس تمیز - خلاصه کتاب و نکات مهم

چهارشنبه 10 فررودين 1401 ( 426   )

خلاصه کتاب کد نویس تمیز می گوید که برنامه نویس حرفه ای چگونه...

بخوانید
خلاصه نکات مهم از کتاب کد تمیز (CLEAN CODE)

خلاصه نکات مهم از کتاب کد تمیز (CLEAN CODE)

سه‏ شنبه 2 فررودين 1401 ( 430   )

کد زمانی تمیز است که به راحتی توسط تمام افراد حاضر در تیم قا...

بخوانید
معرفی کتاب اثر مرکب

معرفی کتاب اثر مرکب

شنبه 28 اسفند 1400 ( 313   )

"بر اساس این اصل که تصمیمات کوچک و روزمره یا شما را به زندگی...

بخوانید
شباهت های موجود در کاتلین و سی شارپ

شباهت های موجود در کاتلین و سی شارپ

چهارشنبه 11 اسفند 1400 ( 380   )

بیان شباهت های موجود بین زبان سی شارپ و کاتلین برای برنامه ن...

بخوانید